Wakacyjna praca małoletnich z ograniczeniami
Okres wakacji to czas wzmożonego zatrudniania młodzieży. Korzystanie z pracy młodych osób jest dozwolone, ale uwarunkowane konkretnymi przesłankami.
Zgodnie z kodeksem pracy można zatrudnić młodocianego, czyli osobę, która nie ukończyła 18 lat, ale ukończyła lat 16. W szczególnych wypadkach można również zatrudnić osoby młodsze.
Od każdego młodocianego chętnego do zatrudnienia szef powinien wymagać przedstawienia świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca, którą będzie wykonywał, nie zagraża jego zdrowiu. Ma też obowiązek sprawdzić, czy młody człowiek ukończył co najmniej gimnazjum (po zmianach dotyczących systemu oświaty – ośmioletnią szkołę podstawową).
Tylko lekki charakter
Zasady zatrudniania w celu wakacyjnego dorobienia, zatrudniania młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe, funkcjonują obok reguł przyjmowania w celu konkretnego przygotowania zawodowego (które również regulują przepisy kodeksu pracy).
Podstawową zasadą zatrudnienia młodocianego jest to, że może on wykonywać tzw. pracę lekką. Taka praca przede wszystkim nie może powodować zagrożenia dla życia i zdrowia młodych ludzi oraz ich rozwoju psychofizycznego.
Wykaz prac lekkich ustala sam szef po konsultacji z lekarzem medycyny pracy, oraz zatwierdzeniu przez inspektora pracy. Ta lista nie może zawierać prac wzbronionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta