Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Artykuł 7 to temat zastępczy

23 stycznia 2018 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Prawo w czasach wojny o kulturę | Komisja Europejska a Polska – część trzecia

Uruchomienie procedury z art. 7 przez Komisję Europejską może być przyczynkiem do zrozumienia, dlaczego dyskusja z organami unijnymi jest niezwykle trudna. Kluczem jest właściwe rozumienie liberalnej demokracji jako bezalternatywnej drogi świeckiego „zbawienia". Wymaga ona całkowitej emancypacji z wszelkich więzów wspólnotowych zakorzenionych w tradycji, pamięci, rolach społecznych na rzecz równościowej utopii wymiennych funkcji, organizowanych prawami w abstrakcji liberalnej zwanej Unia Europejska. To świecka wizja lecząca rany przeszłości i uświęcająca przyszłościowy raj „wybrańców" prowadzonych przez „kapłanów postępu". Lecz istotą tego projektu jest nieustanne wyrywanie ludzi z naturalnych więzi w imię utopii perfekcyjnego porządku według biurokratycznych regulacji w świecie absolutnie egalitarnym. Świat taki będzie jednak niekomplementarny, a w końcu obojętny i samotniczy.

Wymazanie przeszłości i pamięci w liberalno-lewicowym projekcie powoduje, że traktowane są one zawsze jako przeszkoda w realizacji obietnicy przyszłości. Ta świecka teodycea, zbastardyzowana wersja chrześcjańskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament