Artykuł 7 to temat zastępczy
Prawo w czasach wojny o kulturę | Komisja Europejska a Polska – część trzecia
Uruchomienie procedury z art. 7 przez Komisję Europejską może być przyczynkiem do zrozumienia, dlaczego dyskusja z organami unijnymi jest niezwykle trudna. Kluczem jest właściwe rozumienie liberalnej demokracji jako bezalternatywnej drogi świeckiego „zbawienia". Wymaga ona całkowitej emancypacji z wszelkich więzów wspólnotowych zakorzenionych w tradycji, pamięci, rolach społecznych na rzecz równościowej utopii wymiennych funkcji, organizowanych prawami w abstrakcji liberalnej zwanej Unia Europejska. To świecka wizja lecząca rany przeszłości i uświęcająca przyszłościowy raj „wybrańców" prowadzonych przez „kapłanów postępu". Lecz istotą tego projektu jest nieustanne wyrywanie ludzi z naturalnych więzi w imię utopii perfekcyjnego porządku według biurokratycznych regulacji w świecie absolutnie egalitarnym. Świat taki będzie jednak niekomplementarny, a w końcu obojętny i samotniczy.
Wymazanie przeszłości i pamięci w liberalno-lewicowym projekcie powoduje, że traktowane są one zawsze jako przeszkoda w realizacji obietnicy przyszłości. Ta świecka teodycea, zbastardyzowana wersja chrześcjańskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta