Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższa kadra kierownicza bez ocen okresowych

23 stycznia 2018 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Od wyniku ceny okresowej zależy podwyżka i awans członka korpusu. A często także możliwość kontynuowania pracy w urzędzie.

Elementem kontroli jakości pracy w administracji publicznej jest system ocen okresowych, którym poddawane są zatrudnione w niej osoby. W służbie cywilnej nie dotyczy on jednak wszystkich członków korpusu. Ocenom okresowym nie podlegają osoby zajmujące wyższe stanowiska w tej służbie. A także pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę na czas określony.

Wątpliwe wyłączenia

Wyłączenie osób zajmujących wyższe stanowiska kierownicze z systemu ocen zbiegło się ze zmianą (od 23 stycznia 2016 r.) sposobu obsadzania tych stanowisk i związanym z tym wyodrębnieniem w ramach korpusu służby cywilnej grupy osób zatrudnionych na podstawie powołania. A więc związanych z urzędem dużo mniej stabilnym stosunkiem pracy. W takiej sytuacji, jak należy się domyślać ustawodawca uznał, że ocenę tych osób przełożony prowadzi na bieżąco i w razie niezadowolenia z wykonywania przez nich obowiązków ma narzędzie (możliwość odwołania w każdym czasie), aby natychmiast reagować. Czy słusznie? Trudno powiedzieć. Warto tylko podkreślić, iż przed wejściem w życie wskazanych wyżej zmian również i te osoby objęte były systemem ocen.

Wątpliwości budzi też zwolnienie z ocen okresowych wszystkich zatrudnionych na czas określony. O ile, bowiem osoby podejmujące pracę w służbie cywilnej po raz pierwszy, w trakcie umowy zawieranej na 12 miesięcy poddawane są tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament