Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Która etyka jest bardziej etyczna

23 stycznia 2018 | Rzecz o prawie | Beata Mik

Szczególnie intrygują normy wzorowane na tych zastępowanych.

Kiedy na danym obszarze regulacji dochodzi do zastąpienia aktu prawnego lub pozaprawnych zasad normatywnych innym aktem lub pisemnym zestawem reguł, narzuca się pytanie nie tylko o cel, lecz także, o ile nie przede wszystkim, o różnice między regulacją nową a poprzednią oraz o powody korektury. Szczególnie intrygują normy wzorowane na regulacjach zastępowanych, jednak bez uzasadnionej potrzeby zredagowane z użyciem odmiennego aparatu pojęciowego lub metajęzyka. Normy takie rodzą niezliczone wątpliwości interpretacyjne, a gdy z ich naruszeniem wiąże się sankcja karna lub dyscyplinarna, mogą prowadzić do rozmycia granicy dzielącej to, co jeszcze wolno, od tego, za co można ukarać.

Takich komplikacji nie uniknęła Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym (dalej: KRPPG), która 12 grudnia 2017 r. uchwaliła „Zbiór zasad etyki zawodowej prokuratorów" (dalej: Zbiór), zleciwszy jego publikację na swojej stronie internetowej.

Zanim zacznę formułować uwagi do niektórych zasad zamieszczonych w Zbiorze lub do tych, których w nim zabrakło, niechaj mi będzie wolno zadeklarować dobrą wiarę i wolę, obiektywizm oraz troskę o moją macierzystą instytucję i status prokuratorów. Nie wiem natomiast, czy uda mi się uporać z wrodzonym brakiem odporności na normotwórczą krótkowzroczność. Uważam nadto za stosowne podpisać się oburącz pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament