Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór właściwego prewspółczynnika dla odliczenia VAT

23 stycznia 2018 | Administracja | Janina Fornalik

Rozliczenia | Dla odliczenia VAT od inwestycji polegającej na budowie sieci wodociągowej powinien znaleźć zastosowanie prewspółczynnik właściwy dla zakładu budżetowego, który będzie wykorzystywał tę infrastrukturę w swojej działalności, a nie dla gminy, która realizuje inwestycję - uznał organ podatkowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 listopada 2017 r. (sygn. 0114-KDIP4.4012. 554.2017.2.IT) rozstrzygnął kwestę wyboru właściwego prewspółczynnika dla odliczenia VAT z inwestycji przekazanej zakładowi budżetowemu gminy. Wniosek o wydanie interpretacji złożyła gmina będąca czynnym podatnikiem VAT, która od 1 stycznia 2017 r. dokonała centralizacji rozliczeń VAT. Wnioskodawca wskazał, że od 2016 r. realizuje inwestycję polegającą na budowie sieci wodociągowej wraz z przyłączami oraz przebudową oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jak podała gmina, część wydatków związanych z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia poniosła już w 2016 r., to jest przed dokonaniem centralizacji rozliczeń VAT. Wydatki te dotyczyły między innymi sporządzenia dokumentacji technicznej. Wybudowana w ramach inwestycji infrastruktura ma być wykorzystywana w celu świadczenia usług dostawy wody na rzecz odbiorców indywidualnych, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament