Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finlandia chroni Szwedów

23 stycznia 2018 | Świat

skandynawia | Mniejszość szwedzkojęzyczna korzysta z przywilejów, ale nie wszystkim się to podoba. Anna nowacka-isaksson ze Sztokholmu

Mniejszość zwana szwedofińską, czyli po prostu szwedzka, stanowi tylko 5,3 procent populacji Finlandii. Jednak napisy w całym kraju są dwujęzyczne – po fińsku i po szwedzku. Ostatnio zakwestionowane zostało natomiast obowiązkowe nauczanie języka szwedzkiego.

Tego, by język szwedzki w szkołach był przedmiotem dobrowolnym dla Finów, domagała się partia Prawdziwi Finowie, która ma nową nazwę – Finowie. Jej przedstawiciele zasiedli z członkami Partii Koalicji Narodowej w obecnym gabinecie, na którego czele stoi Juha Sipilä.

Ugrupowanie związane ze współrządzacą partią, Fińska Młodzież, umieściła ponad rok temu filmik w sieci, w którym zaatakowała „przymusowy szwedzki". Półnagi szef młodzieżówki Sebastian Tynkkynen pełznie po schodach katedry w Helsinkach, biczowany przez postacie przedstawiające fińskich polityków. „Nic nie jest obowiązkiem, prócz śmierci i uczenia się szwedzkiego" – brzmi przesłanie spotu.

Dwa lata temu fiński parlament głosował nad tym, czy szkoły w kraju mają nadal obowiązkowo nauczać języka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament