Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć nazw Macedonii, każda lepsza niż FYROM

23 stycznia 2018 | Świat
Saloniki, stolica greckiej Macedonii. Protestujący nie godzą się na to, by kraj sąsiadujący od północy miał w nazwie „Macedonia”
źródło: AFP
Saloniki, stolica greckiej Macedonii. Protestujący nie godzą się na to, by kraj sąsiadujący od północy miał w nazwie „Macedonia”

Spór trwa już ponad ćwierć wieku. I będzie go trudniej zakończyć, niż się wydawało.

Z powodu nazwy Macedonii nie udało się uzyskać członkostwa w NATO, zablokowała to w 2008 roku Grecja, korzystając z prawa weta. Podobnie było z wstąpieniem Macedończyków na drogę do Unii Europejskiej.

Od 1993 roku oficjalnie ich państwo występuje pod dziwaczną nazwą FYROM, od anglojęzycznego skrótu Former Yugoslav Republic of Macedonia – Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Z każdym rokiem zanika pamięć o Jugosławii, a FYROM trwa.

Teraz na stole negocjacyjnym, jak pierwszy ujawnił macedoński portal Mkd.mk, jest pięć kompromisowych nazw: Nowa Macedonia, Górna Macedonia, Macedonia Północna, Macedonia Wardarska i Macedonia (Skopje). W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament