Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminna biblioteka może prowadzić także działalność gospodarczą

23 stycznia 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Instytucja kultury (w tym biblioteka) może dodatkowo prowadzić działalność inną niż kulturalna. W statucie tej instytucji można przewidzieć prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli ta działalność nie będzie kolidować z celem utworzenia instytucji kultury.

- Rada gminy chce zastrzec w statucie biblioteki możliwość prowadzenia przez nią działalności gospodarczej m.in. w zakresie usług komputerowych i introligatorskich. Dochody z tej działalności byłyby przeznaczane na cele statutowe biblioteki. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

Tak. Ogólne zasady działania bibliotek określa ustawa o bibliotekach (dalej u.b.). W art. 19 ust. 2 u.b. przewidziano, że gmina ma obowiązek prowadzenia co najmniej jednej gminnej biblioteki publicznej, wraz z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 u.b. do zadań biblioteki należy m.in. obsługa użytkowników,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament