Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej samochodów, coraz więcej części

23 stycznia 2018 | Ekonomia
Motoryzacyjny eksport bije kolejne rekordy
źródło: Rzeczpospolita
Motoryzacyjny eksport bije kolejne rekordy

motoryzacja | Ubiegłoroczny eksport branży motoryzacyjnej sięgnął 25,5 mld euro. To nowy rekord, choć liczono na 0,5 mld euro więcej. Optymistyczne prognozy ostudził spadek produkcji aut osobowych. Adam woźniak

Rekordowy, choć nieco słabszy niż wcześniej prognozowano – tak wygląda ubiegłoroczny eksport polskiej motoryzacji. Według przedstawionej w poniedziałek prognozy monitorującej sektor firmy AutomotiveSuppliers.pl, wartość zagranicznej sprzedaży branży w 2017 r. ma sięgnąć 25,5 mld. euro. To o pół mld mniej, niż zakładano wcześniej. Wpłynął na to słabnący eksport samochodów osobowych, będący konsekwencją mniejszej produkcji.

– Trend spadkowy w segmencie aut trwa nieprzerwanie od czerwca 2017 r. – podkreśla Rafał Orłowski, partner w AutomotiveSuppliers.pl. W październiku (dane miesięczne publikowane są z opóźnieniem) eksport aut spadł o 4,6 proc. w ujęciu rocznym i wyniósł 570 mln euro. Z kolei po 10 miesiącach wartość ich sprzedaży wyniosła 5,8 mld euro, co jest wynikiem słabszym od ubiegłorocznego o prawie 1 proc.

Cała branża nadganiała za to eksportem części i komponentów. Po pierwszych 10 miesiącach ub. roku był on wart 9,5 mld euro, a w październiku wyniósł przeszło 1 mld euro, co dało roczny wzrost na poziomie 17 proc. W efekcie od stycznia do października 2017 r. łączna zagraniczna sprzedaż sektora (razem z autobusami, ciężarówkami i silnikami) sięgnęła 21,1 mld euro, poprawiając rezultat z pierwszych dziesięciu miesięcy ub. roku o ponad 9...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament