Planowanie przestrzenne na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią
Obszary szczególnego zagrożenia powodzią będą obligatoryjnie ujawniane w dokumentach planistycznych, których projekty podlegać będą uzgodnieniu z właściwymi organami Wód Polskich.
Zgodnie z definicją zawartą w nowym Prawie wodnym (które weszło w życie 1 stycznia 2018 r.), do obszarów szczególnego zagrożenia powodzią zalicza się przede wszystkim obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi 1 proc. oraz obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie i wynosi 10 proc. Tereny te przedstawia się na mapach zagrożenia powodziowego oraz na mapach ryzyka powodziowego. Dla obszarów tych opracowuje się również plany zarządzania ryzykiem powodziowym.
Obowiązkowe ujawnienie w dokumentacji Od 1 stycznia 2018 r. obszary szczególnego zagrożenia powodzią podlegają obligatoryjnemu ujawnieniu w dokumentach planistycznych i decyzjach lokalizacyjnych. Wcześniej nie było to obowiązkowe: informacje takie mogły być zamieszczane w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, planie zagospodarowania przestrzennego województwa, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzjach o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego i decyzjach o warunkach zabudowy.
Obowiązek ujawniania obszarów szczególnego zagrożenia powodzią obejmuje także, poza wskazanymi wyżej dokumentami, uwzględnianie tych obszarów w ramowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego związku metropolitalnego oraz w gminnym programie rewitalizacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta