Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O granicach wolności

23 stycznia 2018 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Trybunał nieprędko się upora z polskimi sprawami.

Ostatni miesiąc 2017 r. znów nie przyniósł żadnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w polskiej sprawie. W 2017 r. zapadło ich jedynie 14. Przed Izbą Trybunału czeka wciąż 679 polskich spraw. Ile poczekamy na ich rozstrzygnięcie, nietrudno policzyć. Pozostaje zatem analiza ciekawych grudniowych orzeczeń w sprawach innych krajów.

Chapeaux bas

Bośniacki skarżący się do strasburskiego Trybunału należał do społeczności wachabicko-salafickiej i został wezwany do sądu na rozprawę jako świadek. Przewodniczący poprosił go o zdjęcie czapki. Wskazał, iż jej noszenie jest sprzeczne z zasadami ubioru w instytucjach sądowych oraz że żadne religijne symbole czy ubrania nie są dozwolone w sądzie. Skarżący odmówił, bo jego obowiązkiem religijnym jest ciągłe noszenie nakrycia głowy. Nieposłusznego świadka przewodniczący wydalił z sali rozpraw, uznając go za winnego obrazy sądu i karząc grzywną. Stwierdzając naruszenie art. 9 konwencji (wolność myśli, sumienia, wyznania), Trybunał uznał, że nic nie wskazywało na to, by skarżący nie okazał szacunku dla sądu w toku postępowania. Ukaranie go jedynie dlatego, że odmówił zdjęcia czapki – symbolu religijnego, nie było więc konieczne w demokratycznym społeczeństwie i naruszyło prawo podstawowe do manifestowania religii. Trybunał zaznaczył, że sprawa wyróżnia się na tle innych dotyczących noszenia religijnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament