Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O dekomunizacji ulic rozstrzyga opinia Instytutu Pamięci Narodowej

23 stycznia 2018 | Administracja | Danuta Frey

Opinia IPN ma charakter oświadczenia wiedzy kompetentnej instytucji, jest wiążąca i nie może być podważona przez organ nadzoru – stwierdził sąd.

Do sądów administracyjnych wpływają pierwsze skargi na działanie tzw. ustawy dekomunizacyjnej (patrz podstawa prawna). Na jej podstawie samorządy miały zmienić w ciągu roku nazwy m.in. ulic i placów, budzące skojarzenia z totalitaryzmem. Instytut Pamięci Narodowej wytypował w całej Polsce aż nazw 943 ulic, podlegających ustawie dekomunizacyjnej, ale wiele samorządów pozostawiło ich nazwy bez zmian, czy zaprotestowało przeciwko nazwom, nadanym przez wojewodów w ramach uprawnień nadzorczych. Zmiany, nadane w trybie zarządzenia zastępczego, podlegają szczególnej ochronie prawnej. Ustawa przewiduje, że jeśli samorząd chciałby je zmienić, musi uzyskać opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie przebiega to jednak bezkonfliktowo, a niektóre samorządy zaskarżają do sądów administracyjnych decyzje wojewodów, nadające ulicom i placom inne nazwy niż miały dotychczas. Na przykład Rada Warszawy zdecydowała o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zmiany nazw aż 47 ulic, a ostatnio podjęła uchwałę o nadaniu nazwy Trasa Łazienkowska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10958

Wydanie: 10958

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament