Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwycięstwa i słabości 2018 r.

18 grudnia 2018 | Rzecz o prawie | Adam Bodnar

W obronie praw: dziesięć wydarzeń roku

W zeszłym tygodniu minęło 70 lat od uchwalenia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten bezprecedensowy dla cywilizacji i kultury dokument zmienił myślenie o człowieku. Podkreślił jego przyrodzoną godność oraz równe i niezbywalne prawa.

W Polsce musieliśmy czekać aż do 1989 r., by prawa człowieka stały się prawami podstawowymi. Z tym większym niepokojem patrzę, jak dziś realizacja wielu praw obywateli, wynikających zarówno z Deklaracji, jak i z Konstytucji, jest zagrożona. Ich ochrona staje się coraz trudniejsza, zwłaszcza wobec zachwiania równowagi władz i dążenia do upolitycznienia instytucji publicznych. Dlatego warto wskazać 10 najważniejszych wydarzeń mijającego roku, istotnych z punktu widzenia praw człowieka.

- Reportaż „Superwizjera". 21 stycznia TVN wyemitowała reportaż o obchodach rocznicy urodzin Adolfa Hitlera przez polskich neonazistów. Uświadomiło to, jakim zagrożeniem dla demokracji może być faszyzm, nie dość zdecydowanie zwalczany. Nadzieją napawało, że po emisji wszczęto śledztwo, a premier Mateusz Morawiecki dziękował dziennikarzom, że przyczynili się do zwalczania praktyk neonazistowskich. W listopadzie okazało się jednak, że służby podległe premierowi ścigają operatora, który uczestniczył w reportażu. Można to uznać za szykanę, bo ewidentnie działał on w interesie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament