Zwycięstwa i słabości 2018 r.
W obronie praw: dziesięć wydarzeń roku
W zeszłym tygodniu minęło 70 lat od uchwalenia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten bezprecedensowy dla cywilizacji i kultury dokument zmienił myślenie o człowieku. Podkreślił jego przyrodzoną godność oraz równe i niezbywalne prawa.
W Polsce musieliśmy czekać aż do 1989 r., by prawa człowieka stały się prawami podstawowymi. Z tym większym niepokojem patrzę, jak dziś realizacja wielu praw obywateli, wynikających zarówno z Deklaracji, jak i z Konstytucji, jest zagrożona. Ich ochrona staje się coraz trudniejsza, zwłaszcza wobec zachwiania równowagi władz i dążenia do upolitycznienia instytucji publicznych. Dlatego warto wskazać 10 najważniejszych wydarzeń mijającego roku, istotnych z punktu widzenia praw człowieka.
- Reportaż „Superwizjera". 21 stycznia TVN wyemitowała reportaż o obchodach rocznicy urodzin Adolfa Hitlera przez polskich neonazistów. Uświadomiło to, jakim zagrożeniem dla demokracji może być faszyzm, nie dość zdecydowanie zwalczany. Nadzieją napawało, że po emisji wszczęto śledztwo, a premier Mateusz Morawiecki dziękował dziennikarzom, że przyczynili się do zwalczania praktyk neonazistowskich. W listopadzie okazało się jednak, że służby podległe premierowi ścigają operatora, który uczestniczył w reportażu. Można to uznać za szykanę, bo ewidentnie działał on w interesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta