Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy studia doktoranckie zaliczyć do stażu czy nie zaliczać?

18 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska
NOWE I STARE PRZEPISY - PORÓWNANIE
źródło: Rzeczpospolita
NOWE I STARE PRZEPISY - PORÓWNANIE

Uprawnienia | Służby kadrowe, do których obowiązku należy ustalanie pracowniczego stażu pracy mają problem. Powodem jest luka prawna w nowej ustawie Przepisy wprowadzające Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Małgorzata Jankowska

 

Od 1 października 2018 roku służby kadrowe wielu urzędów (ale nie tylko) mogą mieć kłopoty przy ustaleniu stażu pracy osób, które niedawno ukończyły studia doktoranckie. Chodzi o staż, od którego zależy nabycie prawa np. do dodatku stażowego czy nagrody jubileuszowej.

Dodatek uzależniony od stażu

Dodatek stażowy oraz nagroda jubileuszowa należą do uprawnień, do których prawo a także wysokość uzależnione są od stażu pracy osoby zatrudnionej. Dotyczy to też członków korpusu służby cywilnej. Zgodnie z art. 90 ustawy pragmatycznej tej służby członkowi korpusu służby cywilnej przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej w wysokości wynoszącej po pięciu latach pracy 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Podobnie od stażu pracy uzależniona jest wypłata nagrody jubileuszowej. Pierwsza wypłacana w wysokości 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego przysługuje po 20 latach pracy, a prawo do następnych członek korpusu służby cywilnej nabywa, co do zasady, z upływem kolejnych 5 lat. Tak wynika z  art. 91 ust.1 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc) patrz ramka.

W przypadku tych świadczeń kluczowe znaczenia ma więc posiadamy przez członka korpusu służby cywilnej staż pracy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament