Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opinia ekonomiczna Globalne rozedrganie gospodarcze

18 grudnia 2018 | Sport | Janusz Jankowiak

Europa nie przyczynia się dziś do uspokojenia rozchwianych nastrojów 
w światowej gospodarce. I niestety wiele wskazuje na to, że nie będzie 
się przyczyniać również w roku 2019.

 

Powiedzieć, że w ostatni kwartał roku globalna gospodarka weszła w stan rozedrgania, to nic nie powiedzieć. Uczestnicy rynku borykają się z trudnymi do rozstrzygnięcia dylematami. A taka zmienność, jak ostatnio, zwykle wiązała się z jakimś dramatem. Tym razem dramatu nie ma, ale sygnały decydentów wywołują dzikie skoki na giełdach i dzienne wahania głównych indeksów o 600–800 pkt. O co tu chodzi?

Po pierwsze, rynek zmaga się z odpowiedzią na pytanie: czy w warunkach globalnego cyklicznego spowolnienia banki centralne będą kontynuowały powrót do standardowej polityki monetarnej? Wycofywanie się ze skupu aktywów, skracanie napuchniętych bilansów, wreszcie podwyżki stóp prowadzone w warunkach spadającej dynamiki PKB, to przecież polityka procykliczna. Pozytywna odpowiedź na to pytanie prowadzi część rynku do wniosku, że w perspektywie 2021 r. świat czeka recesja. Negatywna i postawienie na wycofanie się z zaostrzania polityki monetarnej oznacza zaś, że trzeba realokować aktywa, tak jakby cykl wzrostów miał trwać dalej. Jeśli wcześniej większość uczestników rynku zainwestowała w przekonanie, że w sprawie restrykcyjnego zwrotu w polityce monetarnej wszystko jest jasne, to teraz najmniejsza wątpliwość prowadzi do nadpobudliwych reakcji.

Po drugie, trzeba ocenić ryzyko eskalacji handlowego konfliktu USA–Chiny. Głównie chodzi tu o utrzymanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament