Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zachować sprawność mózgu

18 grudnia 2018 | Rzecz o zdrowiu | Malwina Użarowska
<Nie można powstrzymać osłabiania się wraz  z wiekiem  funkcji poznawczych, ale częste rozwiązywanie łamigłówek pomaga utrzymać mózg  w lepszej kondycji
źródło: AdobeStock

Panuje przekonanie, że im częściej używamy szarych komórek, tym mniej prawdopodobne jest, że będziemy doświadczać osłabienia funkcji umysłowych w starszym wieku. Czy na pewno?

 

Wraz z wiekiem nie tylko nasze ciała, ale i umysły powoli zaczynają tracić jędrność. Jest to normalny efekt starzenia, chociaż czasami spadek wydajności centralnego układu nerwowego może być bardziej stromy i związany z chorobami neurodegeneracyjnymi. Powszechnie panuje przekonanie, że im częściej używamy naszych mózgów, tym mniej prawdopodobne jest, że będziemy doświadczać obniżenia funkcji umysłowych.

Poszukiwanie eliksiru młodości

Wiele badań naukowych sugeruje, że ludzie mogą zapobiegać związanemu z wiekiem spadkowi możliwości poznawczych, jeśli podejmują określone działania. Jednym z najważniejszych jest szkolenie mózgu poprzez stawianie mu wyzwań za pomocą zagadek i rozwiązywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament