Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoby bliskie nie mogą pozostawać w bezpośredniej podległości służbowej

18 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Pracodawca samorządowy musi pamiętać o zakazie bezpośredniej podległości służbowej między zatrudnionymi u niego małżonkami. Zakaz ten dotyczy także m.in. krewnych do II stopnia włącznie i powinowatych I stopnia.

- W urzędzie gminy pracuje siostra żony nowego wójta, która zajmuje się obsługą rady gminy. Czy zmiana wójta może spowodować utratę przez nią stanowiska?

Nie.

Zgodnie z art. 33 ust. 3 i 5 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) kierownikiem urzędu gminy jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), który wykonuje

uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Od obecnej kadencji rady gminy stosuje się także art. 21a u.s.g., zgodnie z którym przewodniczący rady gminy w związku z realizacją swoich obowiązków może wydawać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament