Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O niższe składki ZUS trzeba się postarać

18 grudnia 2018 | Prawo | Mateusz Rzemek

200 tys. samozatrudnionych musi się pospieszyć i między 1 a 8 stycznia 2019 r. złożyć w ZUS dokumenty. Inaczej nie skorzystają z preferencji dla małych firm.

 

1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie kolejna transza przepisów mających ulżyć osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Na zmianach skorzystają najbardziej ci samozatrudnieni, którzy zajmują się usługami. Przy ustalaniu prawa do obniżonej składki znaczenie będzie miał ich przychód z poprzedniego roku. A do niego wliczają się wszystkie transakcje sprzedaży, także towarów produkowanych w danej firmie czy takich, którymi ona handluje.

Sporo ograniczeń

W myśl nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przychód z działalności w 2018 r. nie może przekraczać 63 tys. zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł w każdym momencie poprosić przedsiębiorcę o przedstawienie dokumentów potwierdzających spełnienie tego warunku. Jeśli wezwany nie zrobi tego w ciągu 14 dni, to ZUS ustali mu składki w normalnej wysokości, czyli w przyszłym roku ponad 1300 zł miesięcznie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament