Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opinia europejska Błękitna flaga w biało-czerwonym pochodzie

18 grudnia 2018 | Opinie | Danuta Hübner

Kto niszczy symbole, ten niszczy marzenia tych, którzy odnajdują w nich sens. Dlatego nie powinniśmy patrzeć obojętnie na spalenie flagi europejskiej 
– przekonuje ekonomistka i posłanka do Parlamentu Europejskiego.

 

Minął już ponad miesiąc od momentu, kiedy to, jak co roku, 11 listopada przez Warszawę przeszedł kolejny Marsz Niepodległości. To ciekawe, ale po tak krótkim okresie, już prawie go nie pamiętamy. Być może dlatego, że tym razem ze względu na obecność na czele pochodu prezydenta, premiera i innych przedstawicieli władz, miał on spokojniejszy przebieg niż marsze w poprzednich latach. 12 listopada wszyscy obudziliśmy się z westchnieniem pewnej ulgi. Uff! Centrum Warszawy tym razem nie zostało zdemolowane przez domorosłych patriotów spod znaku Falangi i ONR.

Ten zbiorowy oddech ulgi pokazuje, jakimi staliśmy się minimalistami, jeśli chodzi o standardy zachowań w naszym życiu politycznym. Cieszymy się, że neofaszystowskie bojówki nie zawłaszczyły całkowicie naszej zbiorowej przestrzeni, która powinna być wspólna. Ale przecież pomimo generalnie spokojnego przebiegu marszu, wspólna ona nie była. I to sprawia, że nie powinniśmy nad tym wydarzeniem przejść tak szybko do porządku dziennego.

Bo zdarzyło się w trakcie marszu kilka tzw. incydentów, które w istocie nie były żadnymi incydentami, tylko szczerym wyrazem tego, co jego organizatorzy myślą o Polsce, o jej roli w świecie, o narodowej zbiorowości i wzajemnym szacunku. Nie powinniśmy na to przymykać oczu, tylko dokładnie się temu przyjrzeć. To nasza moralna odpowiedzialność jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament