Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwała może określać: wysokość, zasady ustalania i rozliczania dotacji

18 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Rada gminy, nie może w uchwale dotacyjnej dowolnie kształtować przeznaczenia dotacji, ponieważ wynika 
ono wprost z ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

- Rada gminy zamierza zmienić zasady udzielenia dotacji na żłobki. Planowane są zapisy, które określą konkretne cele przeznaczenia dotacji, z wyłączeniem np. wydatków inwestycyjnych i dodatkowo wymóg spisu dzieci korzystających ze żłobków. Czy będzie to dobre rozwiązanie?

Odpowiadając na pytanie, należy odnieść się do przepisów ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (dalej: o.p.n.d.w.). Kluczowe znaczenie ma tu art. 60 tej ustawy. Wynika z niego m.in., że podmioty prowadzące żłobek lub klub dziecięcy lub zatrudniające dziennych opiekunów mogą otrzymać - na dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna - dotację celową z budżetu gminy. W ust. 2 postanowiono, zaś, że wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej, w tym kategorie dzieci, na które przyznawana jest dotacja, określa rada gminy w drodze uchwały. W uchwale można określić, że dotacja może zostać przyznana również na dzieci zamieszkałe na terenie innej gminy niż gmina przyznająca dotację....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament