Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadzieja na nowe terapie

18 grudnia 2018 | Rzecz o zdrowiu | Michał Wszoła
≥Szacuje się, że ok. 15 proc. pomiarów poziomu cukru jest nieprawidłowych
źródło: AdobeStock
≥Szacuje się, że ok. 15 proc. pomiarów poziomu cukru jest nieprawidłowych

Leczenie cukrzycy | Lepsze sposoby kontroli glikemii i rozwój 
transplantologii to główne kierunki poszukiwań naukowców.

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia do 2040 roku liczba osób dotkniętych cukrzycą wzrośnie do 640 milionów. Cały czas trwają intensywne prace mające na celu poprawę jakości życia chorych, związane głównie z rozwojem coraz lepszych systemów do pomiaru glikemii oraz pomp insulinowych. Drugim ważnym elementem są badania związane z rozwojem transplantologii. Warto przyjrzeć się, na jakim etapie są prace nad poszczególnymi rozwiązaniami.

300 pomiarów glikemii na dobę

Systemy do ciągłego pomiaru glikemii (Continous glucose monitorin – CGM), czyli poziomu glukozy we krwi, weszły na rynek z początkiem XXI wieku. Umożliwiają one wykonanie nawet do 300 pomiarów glikemii na dobę. Zmniejsza to konieczność wielokrotnego, bolesnego i uciążliwego nakłuwania opuszki palca. Poza zaletami związanymi z wpływem na kontrolę glikemii jest ważnym aspektem, jeśli chodzi o poprawę jakości życia chorych z cukrzycą.

Systemy do ciągłego monitorowania glikemii wymagają oczywiście dalszych udoskonaleń. Według badań naukowych ciągłe stosowanie ich u pacjentów może spowodować obniżenie wartości hemoglobiny glikowanej, czyli wskaźnika, który pozwala ocenić poziom glukozy we krwi przez dłuższy czas, dzięki czemu można stwierdzić, czy sposób i poziom leczenia pozostaje w normie.

To właśnie jej wartość jest istotna przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament