Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabużanie stracili szansę na rekompensatę

18 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Trzyletniego terminu na złożenie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania nie można przywrócić.

Pod koniec grudnia 2008 r., gdy już za kilka dni upływał ostateczny termin składania wniosków o rekompensatę za tzw. mienie zabużańskie, pięciu spadkobierców właścicieli takich nieruchomości w dawnym województwie tarnopolskim wystąpiło do wojewody małopolskiego o wydanie decyzji, potwierdzającej ich prawo do świadczenia. Domagali się ustawowych 20 proc. za mienie, pozostawione na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Wniosków napłynęło w całej Polsce około 100 tys. Zgodnie z ustawą z 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP, zwaną ustawą zabużańską, od początku jej obowiązywania wypłacono już przeszło 73 tys. rekompensat na kwotę prawie 4,5 mld zł. Decyzję potwierdzającą prawo do takiego świadczenia wydają wojewodowie.

Wniosek bez dowodów

Wniosek, złożony do wojewody, chociaż dotyczył kilkudziesięciu nieruchomości, należących do szeregu osób już nieżyjących, nie zawierał jednak, poza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament