Już nie prawica i lewica lecz globaliści i państwa narodowe
Europa | Suwerenność jako problem UE (część 1)
W niedawnej debacie zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera w Berlinie kanclerz Angela Merkel stwierdziła, iż państwa narodowe powinny być gotowe do oddania suwerenności. Zastrzegła, że powinno się to odbyć w sposób „uporządkowany" i z niezbywalnym udziałem parlamentów narodowych, bo to parlamenty są „sercem demokracji" .
Z kolei w Bundestagu prezydent Macron zachęcał do zacieśnienia Unii, mówiąc, że państwa narodowe powinny wspólnie decydować o swojej polityce zagranicznej, imigracyjnej i rozwojowej. Wezwał do zdecydowanego oporu wobec antyimigranckich partii nacjonalistycznych, podzielił ruchy europejskie na postępowe i nowoczesne oraz nacjonalistyczne „pozbawione pamięci". W czasie obchodów 100. rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej wezwał też, razem z kanclerz Merkel, do stworzenia wspólnej armii europejskiej, stanowiącego kolejne wyrzeczenie się suwerenności narodowej. Armia taka miałaby bronić Europy przed Rosją, Chinami i USA, co oznaczałoby strategiczne odwrócenie sojuszy w Europie, rozwalenie NATO i wypchnięcie USA z Europy, otwierając drogę do marzenia o sojuszu euroazjatyckim Europy z Rosją.
Niemiecki interes ponad wszystko
Merkel zdefiniowała europejski patriotyzm jako „istniejący wtedy, gdy inni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta