Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia: czy można zmienić lidera konsorcjum w toku postępowania

18 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Adam Królak

KIO | Zmiana lidera konsorcjum po złożeniu oferty jest zgodna z Prawem zamówień publicznych, pod warunkiem, że skład konsorcjum pozostaje ten sam. Adam Królak

 

W wyroku z 9 lipca 2018 r., sygn. akt KIO 1232/18, Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznawała odwołanie, wniesione przez konsorcjum wykonawców, dotyczące naruszeń dokonanych przez zamawiającego przy ocenie ofert. W toku postępowania odwoławczego zamawiający podniósł, iż odwołanie podlega oddaleniu ze względu na zmianę lidera konsorcjum. Inny członek konsorcjum był bowiem umocowany do reprezentacji zamawiającego przy złożeniu oferty. Podmiot ten wpłacił także wadium oraz przedłożył wypełniony formularz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), wskazując siebie jako lidera konsorcjum.

Stanowisko zamawiającego

Zgodnie ze stanowiskiem zamawiającego, z uwagi na termin związania ofertą i tożsamość złożonej oferty brak jest możliwości zmiany lidera konsorcjum po złożeniu oferty. Zmiany w tym zakresie dopuszczalne są tylko po zawarciu umowy i tylko w razie spełnienia przesłanek takich jak: następstwo prawne, upadłość jednego z konsorcjantów czy przekształcenie podmiotu. Zamawiający podniósł także, że w toku postępowania nie przedłożono umowy konsorcjum, z której wynikałoby, że przewidywano zmiany w organizacji konsorcjum, a ponadto nie został on poinformowany o zmianie lidera.

W ocenie zamawiającego, wymogi niezmienności i tożsamości złożonej oferty w okresie związania ofertą nie pozwalają na jakiekolwiek zmiany w zakresie treści...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11234

Wydanie: 11234

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament