Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejność czy losowanie

26 lutego 2019 | Rzecz o prawie | Tomasz Krawczyk

Prezydent, zmieniając regulamin Sądu Najwyższego, naruszył własną ustawę

W ostatnim czasie prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w regulaminie Sądu Najwyższego. Teraz prezes SN przydziela sprawy według kolejności ich wpływu do izby, co więcej, regulamin mówi, że „przydzielając sprawy, prezes Sądu Najwyższego nie może pominąć sędziego, któremu według kolejności alfabetycznej powinna zostać przydzielona sprawa". Owa zmiana na tyle zbulwersowała kierującego Izbą Karną sędziego Stanisława Zabłockiego, że zdecydował się przejść w stan spoczynku, byle tylko nie być zmuszonym do podporządkowania się nowym regułom wyznaczania składów orzekających i uwzględniania w nich sędziów, których obecność w SN wciąż budzi zastrzeżenia prawne.

To nie było przeoczenie

W nowej ustawie o SN (zauważmy, że uchwalonej jako projekt prezydencki) brak szczegółowej regulacji zasad przydziału spraw sędziom i wyznaczenia składu orzekającego. Zawarto w niej tylko regułę, że dokonuje tego prezes danej izby SN, przy czym sprawy rozpoznaje się według kolejności wpływu, chyba że przepis szczególny stanowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament