Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tracący zatrudnienie w skarbówce nie musiał znać powodów

26 lutego 2019 | Dobra Administracja | Katarzyna Wójcik

Przedstawienie propozycji określających nowe warunki zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej było autonomiczną decyzją dyrektorów izb. Osoby, których stosunek pracy miał wygasnąć, nie musiały wiedzieć, dlaczego akurat to one stracą etat.

Obarczanie pracodawcy konsekwencjami reformy administracji jest niedopuszczalne. Do takiego wniosku doszedł Sąd Okręgowy w Łodzi, rozpatrując sprawę starszego komisarza skarbowego, któremu nie zaproponowano zatrudnienia w nowej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W rezultacie jego stosunek pracy wygasł z końcem sierpnia 2017 roku na podstawie art. 170 ustawy wprowadzającej ustawę o KAS.

Starszy komisarz skarbowy otrzymał odprawę przekraczającą nieco 10 tys. zł. Czuł się jednak pokrzywdzony, bo był dobrym pracownikiem. W skarbówce pracował ponad dwadzieścia trzy lata. Pracodawca nie uzasadnił, czemu nie zaproponował mu dalszego zatrudnienia. Wystąpił więc do sądu o odszkodowanie. W pierwszej instancji przyznano mu rekompensatę. Sąd drugiej instancji uznał jednak, że niesłusznie.

Kryteria zawarte w ustawie

Sąd rejonowy podkreślił, że art. 165 ust. 7 przepisów wprowadzających ustawę o KAS wyraźnie wymienia kryteria, jakimi musiał się kierować pracodawca, przedstawiając propozycję dalszego zatrudnienia. Były to posiadane kwalifikacje, przebieg dotychczasowej pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament