Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy rak zagraża męskości

26 lutego 2019 | Rzecz o zdrowiu
źródło: AdobeStock

Co czwarty nowotwór w Polsce atakuje układ moczowy. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u urologa. KAROLINA KOWALSKA

O ile menopauza dotyczy tylko kobiet, o tyle także mężczyźni doświadczają przykrych objawów związanych ze zmniejszaniem się męskiego hormonu – testosteronu. Niedobór „hormonu męskości" przyczynia się do rozrostu prostaty, nazywanej też sterczem lub gruczołem krokowym, który uciska na cewkę moczową, powodując problemy z oddawaniem moczu, a w skrajnych przypadkach także nietrzymanie moczu.

Urolog jako lekarz pierwszego kontaktu

Rozrost prostaty zaczyna się po 45.–50. roku życia i dotyczy nawet co drugiego pana po pięćdziesiątce, 75 proc. po 80. roku życia i 90 proc. po dziewięćdziesiątce. Najczęstszym objawem, który pojawia się już u pięćdziesięciolatków, są trudności w oddawaniu moczu. Na początku strumień staje się mniej intensywny, a oddawanie moczu trwa dłużej. Parcie na pęcherz może się też pojawiać kilka razy w ciągu nocy. Zdarza się, że mimo parcia chory musi długo czekać na samą mikcję, czyli wypływ moczu.

W miarę rozrastania się prostaty objawy się nasilają. Może też dojść do zatrzymania moczu albo przeciwnie – jego niekontrolowanego wypływu. Jak tłumaczy prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU), nietrzymanie moczu występuje w równym stopniu u mężczyzn, co u kobiet. – Nietrzymanie moczu wpływa na życie pacjenta w trzech obszarach –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament