Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Parkinson to nie tylko choroba mózgu

26 lutego 2019 | Rzecz o zdrowiu
Pacjenci chorzy na parkinsona potrzebują objęcia kompleksową opieką medyczną i psychologiczną w ośrodkach referencyjnych
źródło: AdobeStock
Pacjenci chorzy na parkinsona potrzebują objęcia kompleksową opieką medyczną i psychologiczną w ośrodkach referencyjnych

O złożonych przyczynach choroby Parkinsona i potrzebie kompleksowej opieki nad chorymi mówi 
dr hab. n. med. Dariusz Koziorowski, były prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych. Małgorzata KaFERSKA-łYSEK

 

Neurolodzy alarmują, że zbliża się do nas tsunami chorób neurodegeneracyjnych. Jak wiele osób już dzisiaj zmaga się z chorobą Parkinsona?

Są dwie choroby neurodegeneracyjne częste w populacjach krajów rozwiniętych: na pierwszym miejscu jest choroba Alzheimera, na drugim – choroba Parkinsona.

W związku ze starzeniem się społeczeństwa będą stanowiły narastający problem. Szacuje się, że w Polsce liczba osób cierpiących na chorobę Parkinsona dochodzi nawet do ok. 100 tys.

Czy można wskazać na przyczynę choroby?

Takich czynników jest bardzo dużo. Częściowo są one zidentyfikowane. U ok. 10 proc. pacjentów choroba ma podłoże genetyczne. Lista genów, które są z nią związane, praktycznie co roku się wydłuża. To pokazuje, jak bardzo złożona jest choroba Parkinsona. To też powód, dla którego nie stosuje się badań genetycznych w rutynowej diagnostyce klinicznej choroby, z wyjątkiem przypadków, kiedy podejrzewa się ją u pacjenta w bardzo młodym wieku. Jest duże prawdopodobieństwo, że występuje u niego mutacja w genie PARK 2, w genie dla tzw. parkiny. Na rozwój choroby mogą mieć również wpływ niektóre czynniki środowiskowe, choćby toksyny, m.in. pestycydy.

Co się dzieje w organizmie osoby dotkniętej chorobą?

Wiemy, jakie zmiany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament