Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zastygajmy w bezruchu

26 lutego 2019 | Rzecz o zdrowiu
źródło: AdobeStock

Prawie co trzeci senior w Polsce ocenia swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły. Samopoczucie, ogólną sprawność, 
a nawet wyniki badań lekarskich po sześćdziesiątce może poprawić większa dawka codziennego ruchu.

 

Mężczyźni w Polsce żyją obecnie średnio o osiem lat, a kobiety o 6,5 roku dłużej niż ich równolatki w 1991 roku. Średni wiek, jaki osiągają Polacy, to 74 lata, a Polki blisko 82 lat (GUS 2017).

– Obecnie długość życia Polaków jest równa tej, jaka dla krajów Unii Europejskiej występowała w 1999 roku. Można więc przypuszczać, że będziemy żyć jeszcze dłużej. Należy jednak pamiętać, że równie ważna, jak długość życia, jest jego jakość, która w dużej mierze zależy od stanu zdrowia – zauważa Sylwia Nowacka-Dobosz, doktor nauk o kulturze fizycznej na Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Według pomiarów Eurostatu z 2016 r. można oszacować, że mieszkaniec Polski w wieku 65 lat ma przed sobą zaledwie osiem lat życia w zdrowiu.

Zdrowie polskiego seniora

Jak wskazują wyniki ostatniego Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS 2014), występowanie chorób lub dolegliwości przewlekłych stwierdzono u większości starszych osób. Tylko co dziewiąta osoba deklarowała brak takich problemów.

Ponad połowa seniorów w Polsce zmaga się z nadciśnieniem tętniczym, które według Światowej Organizacji Zdrowia jest wiodącą przyczyną śmiertelności na świecie (GLOBAL HEALTH RISKS, WHO 2009). Bardzo często osoby po 60. roku życia cierpią na bóle dolnej partii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament