Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podejrzani o terror czekają na wyrok

26 lutego 2019 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Dobiegł końca proces przeciwko pięciu Uzbekom i Kirgizowi oskarżonym o finansowanie terroryzmu, w tym trzem o przygotowywanie zamachu w Sztokholmie. Pozostaje ogłoszenie wyroku, na który czeka już tylko trzech podejrzanych.

Dwóch oskarżonych o przesyłanie pieniędzy mających finansować działalność dżihadystów zostało już z aresztu wypuszczonych. Uważa się bowiem, że odsiedzieli już karę za przestępstwo, o które ich oskarżono. Prokurator Per Lindqvist zażądał wszak dla nich roku więzienia, a tak długo już byli pozbawieni wolności. Trzeci podejrzany natomiast w areszcie nie siedział.

Według prokuratora trzej mężczyźni, 30-, 39- i 46-latek, planowali zamach terrorystyczny. Zdaniem prokuratora są dowody na to, że to zwolennicy tzw. Państwa Islamskiego i że posiadali ogromne ilości niebezpiecznych substancji chemicznych. Jeden z oskarżonych zgromadził też szczegółowe informacje o produkcji bomb i instrukcje, jak można zabić lub poważnie zranić człowieka bronią kłującą.

Dowodem są też rozmowy z podejrzanymi dżihadystami o ślubie, mające być kodem planów ataku, jak też propagandowy materiał w telefonach o kalifacie. Według aktu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament