Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym wymaga zgody rady gminy

26 lutego 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Zgoda rady gminy musi być uprzednia. Rada odmówi zgody w każdym przypadku, gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia związane 
z wykonywaniem mandatu przez radnego.

- Radny, zatrudniony na podstawie powołania, ma zostać odwołany przez swego pracodawcę. Czy na rozwiązanie z nim stosunku pracy trzeba uzyskać zgodę rady gminy?

Tak.

W art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) zastrzeżono, że rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której ten radny jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu przez radnego.

W myśl art. 2 kodeksu pracy (dalej k.p.) pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Podkreśla się, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament