Noc na grzecznej gali
Zaskoczeń nie było, ale jest pytanie, co aktualnie decyduje o szansach na Oscara.
Oscar dla najlepszego filmu roku dla „Green Book" Petera Farelly'ego nie jest dla mnie zaskoczeniem. Członkowie Akademii Filmowej wybrali film ważny, znakomicie zrealizowany, z mocnymi bohaterami i świetnymi kreacjami aktorskimi.
Przede wszystkim jednak ten film wpisuje się zarówno w atmosferę współczesnej Ameryki, jak i współczesnego świata. Twórcy „Green Booka" odebrali też dwie inne statuetki – za scenariusz oryginalny i drugoplanową rolę męską dla Mahershala Ali.
Przez lata wyróżnione Oscarami filmy prezentowały amerykańskie mity, marzenia i wyobrażenia o szczęściu. Dzisiaj, gdy świat wstrząsany jest ruchami populistycznymi i kryzysem uchodźczym, gdy Hollywood otwarcie występuje przeciwko prezydentowi Trumpowi, Oscary też się zmieniają.
Artyści na całym świecie pokazują gorzkie, powtarzające się mechanizmy rządzące historią, a Amerykanie mają w swojej przeszłości niejedną zadrę do rozliczenia. Ostatnie lata to zwłaszcza czas przywracania godności wykluczonym. Przede wszystkim Afroamerykanom.
Afroamerykanie...
Nie przypadkiem w 2014 roku na gali Oscarów triumfował „Zniewolony. 12 Years a Slave" Steve'a McQueena, dwa lata temu był „Moonlight" Barry'ego Jenkinsa, a przed rokiem –„Kształt wody" Guillermo del Toro. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta