Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Noc na grzecznej gali

26 lutego 2019 | Kultura | Barbara Hollender
Meksykański twórca Alfonso Cuaron z trzema Oscarami, które zdobył za swój film „Roma”
źródło: AFP
Meksykański twórca Alfonso Cuaron z trzema Oscarami, które zdobył za swój film „Roma”

Zaskoczeń nie było, ale jest pytanie, co aktualnie decyduje o szansach na Oscara.

Oscar dla najlepszego filmu roku dla „Green Book" Petera Farelly'ego nie jest dla mnie zaskoczeniem. Członkowie Akademii Filmowej wybrali film ważny, znakomicie zrealizowany, z mocnymi bohaterami i świetnymi kreacjami aktorskimi.

Przede wszystkim jednak ten film wpisuje się zarówno w atmosferę współczesnej Ameryki, jak i współczesnego świata. Twórcy „Green Booka" odebrali też dwie inne statuetki – za scenariusz oryginalny i drugoplanową rolę męską dla Mahershala Ali.

Przez lata wyróżnione Oscarami filmy prezentowały amerykańskie mity, marzenia i wyobrażenia o szczęściu. Dzisiaj, gdy świat wstrząsany jest ruchami populistycznymi i kryzysem uchodźczym, gdy Hollywood otwarcie występuje przeciwko prezydentowi Trumpowi, Oscary też się zmieniają.

Artyści na całym świecie pokazują gorzkie, powtarzające się mechanizmy rządzące historią, a Amerykanie mają w swojej przeszłości niejedną zadrę do rozliczenia. Ostatnie lata to zwłaszcza czas przywracania godności wykluczonym. Przede wszystkim Afroamerykanom.

Afroamerykanie...

Nie przypadkiem w 2014 roku na gali Oscarów triumfował „Zniewolony. 12 Years a Slave" Steve'a McQueena, dwa lata temu był „Moonlight" Barry'ego Jenkinsa, a przed rokiem –„Kształt wody" Guillermo del Toro. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament