Nieporządku jest za dużo
Jako obywatele powinniśmy widzieć, że służby państwowe traktują nas poważnie i w praktyce dbają o nasze bezpieczeństwo i nasz komfort – uważa Krzysztof Szczucki.
Przeciętny człowiek znacznie częściej styka się z wykroczeniami aniżeli z przestępstwami popełnianymi przez innych. Zrozumiały jest nasz strach, że czyjeś przestępstwo może naruszyć dobra nasze lub naszych bliskich. Na tym też często koncentruje się nasza uwaga – dyskutujemy o zasadach prawa karnego, jego zakresie, sprawdzamy skuteczność służb oraz wymiaru sprawiedliwości w ściganiu oraz karaniu osób odpowiedzialnych za popełnianie przestępstw. W praktyce jednak znacznie częściej padamy, bezpośrednio lub przynajmniej pośrednio, ofiarą wykroczeń, choćby tych dotyczących porządku publicznego. Niestety, służby takie jak policja i straże miejskie wciąż nie zawsze skutecznie radzą sobie z tymi problemami.
I tak wrócą
Czasem wystarczy przejść się na niedzielny spacer, pochodzić po okolicy miejsca zamieszkania czy odwiedzić najbliższy park. Nazbyt często spotyka się w takich sytuacjach osoby nietrzeźwe, zakłócające porządek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta