Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Racja to nie kwestia opinii

26 lutego 2019 | Opinie | Tymoteusz Zych

Coraz częściej prawdę zastępują ideologie, które z góry przyjęte przekonania stawiają wyżej niż rzeczywistość – pisze prawnik z Instytutu Ordo Iuris.

Znana anegdota mówi, że gdy Hegel usłyszał od studenta trzeźwą konstatację, że „jego teorii przeczą fakty", miał skwitować prosto: „tym gorzej dla faktów". Ta historia przychodzi na myśl podczas lektury ostatnich felietonów Michała Szułdrzyńskiego – nie jest w ogóle ważne, co faktycznie twierdzi Ordo Iuris na temat ustawy przemocowej ani to, że od lat pomaga nieodpłatnie ofiarom przemocy. Istotne jest tylko to, że na skutek manipulacji do wielkiej grupy osób trafiła fałszywa teza, że Instytut „popiera przemoc", a jednorazowego pobicia nie uważa za jej przejaw.

Ten sam mechanizm, który pozwala wbrew faktom twierdzić, że Ordo Iuris „popiera przemoc i nienawiść", pozwala dziennikarzom opiniotwórczych amerykańskich mediów mówić o „polskim i nazistowskim reżimie", z którym miało rzekomo walczyć powstanie w Getcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament