Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w zamówieniach

26 lutego 2019 | Prawo | Martyna Antosiewicz
Uczestnicy debaty od lewej: Piotr Bogdanowicz, Mirella Lechna, Anna Specht-Schampera, Joanna Knapińska, Mariusz Haładyj, red.Tomasz Pietryga zastępca redaktora naczelnego
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty od lewej: Piotr Bogdanowicz, Mirella Lechna, Anna Specht-Schampera, Joanna Knapińska, Mariusz Haładyj, red.Tomasz Pietryga zastępca redaktora naczelnego "Rz", Hubert Nowak, Bogdan Artymowicz, Aldona Kowalczyk, Jan Roliński, Wojciech Hartung.

W czwartek 21 lutego odbyła się debata w „Rzeczpospolitej". Jej uczestnikami byli członkowie władz Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych i współautorzy projektu nowej ustawy.

 

Eksperci zastanawiali się m.in., czy i w jaki sposób projektowane przepisy odpowiadają potrzebie rynku.

– W 2016 r. mieliśmy ogromną nowelizację związaną z dyrektywami europejskimi – już wtedy mówiliśmy, że jest potrzebna nie tylko nowa ustawa, ale i nowy system zamówień publicznych. Z dwóch powodów: legislacyjnego, bo ustawa wymaga lepszej czytelności, a w 2016 r. musieliśmy zdążyć z terminem wyznaczonym przez dyrektywę. Dlatego wówczas była tylko nowelizacja. Ponadto naszym celem było uczynienie z zamówień publicznych narzędzia kształtowania polityki gospodarczej państwa – uzasadniał nowy projekt Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej: – Staraliśmy się spojrzeć na zamówienie publiczne jak na kompletny proces zakupowy: od analizy potrzeb, zaplanowania i przygotowania zakupu przez wybór wykonawcy aż po realizację i ewaluację zamówienia.

Zdaniem prezesa UZP Huberta Nowaka konieczne było umożliwienie i ułatwienie rozwiązywania sporów w trakcie realizacji umowy. Dlaczego? –Jeśli pojawia się spór, nie osiągamy celu – wyjaśnia. – Jeśli spojrzymy na to, ile w akcie jest nowych rozwiązań, to nie wydaje się on już tak obszerny.

Na pytanie, czy w projekcie został znaleziony złoty środek i rozwiązanie dotychczasowych problemów, odpowiedziała mec. Aldona Kowalczyk, prezes...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament