Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małżeństwa dwóch mężczyzn zabraniają akty niższego rzędu, a nie konstytucja

26 lutego 2019 | Dobra Administracja | Mateusz Adamski

Tylko małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny może być w świetle obowiązujących przepisów zarejestrowane w formie aktu stanu cywilnego – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

W marcu 2018 roku dwóch mężczyzn wystąpiło do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego o transkrypcję zagranicznego aktu małżeństwa. Ich wniosek spotkał się z odmową zarówno kierownika USC, jak i wojewody. Ten drugi wskazał, że transkrypcja takiego zagranicznego dokumentu stanu cywilnego byłaby niezgodna z istniejącym w naszym państwie porządkiem prawnym. Wyjaśnił, że skoro w Polsce jedynie małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny może być zarejestrowane w formie aktu stanu cywilnego, to również zagraniczny dokument stanu cywilnego, jakim jest akt małżeństwa, może zostać przeniesiony do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji tylko wówczas, gdy wskazuje jako małżonków mężczyznę i kobietę.

Zróżnicowanie prawa do zawarcia związku

Mężczyźni zaskarżyli decyzję wojewody do sądu administracyjnego. W obszernym uzasadnieniu przekonywali, że organy administracji dokonały błędnej wykładni art. 18 Konstytucji RP stanowiącego, iż: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej", wywodząc z jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament