Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kable na gruncie kupionym od państwa nie dają profitów

26 lutego 2019 | Prawo | Marek Domagalski

Firmy energetyczne już po 20 latach nabyły prawo do bezpłatnego korzystania z prywatnych działek.

 

W najnowszej uchwale Sąd Najwyższy orzekł, że uwłaszczone w 1990 r. przedsiębiorstwa energetyczne, gazownicze itp. nabywały w dobrej wierze prawo utrzymywania swoich sieci na gruntach państwowych, także np. Agencji Nieruchomości Rolnych, które później przeszły na kolejnych, prywatnych już, właścicieli.

Dobra wiara operatora sieci będącego posiadaczem części gruntu pod kablami skutkuje tym, że zasiaduje on prawo utrzymywania tych instalacji (służebność) już po 20 latach, a nie po 30. Staje się jej właścicielem i nie musi za to płacić.

Nieuregulowana przeszłość

Służebność przesyłu, przypomnijmy, wprowadziła nowela kodeksu cywilnego dopiero w 2008 r. – by uregulować właśnie status instalacji przesyłowych na obcych gruntach. Ustanawiana jest ona przez sąd za wynagrodzeniem dla właściciela gruntu. Nic dziwnego, że właściciele masowo o to występują. Tym bardziej że czasem są to znacznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11291

Wydanie: 11291

Spis treści
Zamów abonament