Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radni muszą uzasadnić przyjętą przez siebie regulację antyalkoholową

12 kwietnia 2019 | Biznes i finanse | Renata 
Krupa-Dąbrowska

Władze miasta mogą wprowadzić lokalne zakazy co do miejsc sprzedaży trunków. Jednak takie zapisy podlegają kontroli sądowej. Renata Krupa-Dąbrowska

 

Spółka z o.o. prowadziła restaurację na Starym Mieście w Olsztynie. Kiedy radni tego miasta podjęli uchwałę dotyczącą zezwoleń na sprzedaż alkoholu okazało się, że grozi jej zamknięcie lokalu. Jej restauracja znalazła się zbyt blisko kościoła parafii ewangielicko-augsburskiej. Postanowiła więc zawalczyć o swoje w sądzie i wygrała.

Nielegalna uchwała

Rada Miasta Olsztyna podjęła uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta. Przeciwko temu zaprotestowała spółka. Wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

Twierdziła, że będzie zmuszona zamknąć lokal, ponieważ nie spełnia przesłanek zaskarżonej uchwały. Chodziło o usytuowanie punktu sprzedaży alkoholu w odległości nie mniejszej niż 50 m od budynku kultu religijnego.

Zarzuciła, że uchwała nie zawiera pisemnego uzasadnienia, a w związku z tym brak jest jakiegokolwiek merytorycznego wyjaśnienia, dlaczego ustalono odległość nie mniejszą niż 50 m od obiektów chronionych do punktów sprzedaży.

Zdaniem spółki w uchwale brakowało także wskazania podstawy zastosowania zakazu sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach nocnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11330

Wydanie: 11330

Spis treści
Zamów abonament