Pierwsza, słuszna przegrana komisji weryfikacyjnej w sądzie
Krzysztof Wikror, radca prawny, partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Decyzje wydawane przez tak kontrowersyjny organ jak komisja weryfikacyjna (są bardzo mocne podstawy do kwestionowania zgodności z konstytucją ustawy ją powołującej) powinny być szczególnie dobrze uzasadnione, gdyż w istocie odbierają one powtórnie spadkobiercom dawnych właścicieli nieruchomości ich własność, odzyskaną po 1990 r . WSA w Warszawie dwoma wyrokami z 2 kwietnia br., uchylającymi decyzje komisji w sprawie nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 i ul. Łomżyńskiej 44 wskazał, że ustawa o komisji nie jest aktem prawnym wyabstrahowanym z całego systemu prawa i dotychczasowego orzecznictwa sądowego, jak to się wydaje komisji.
WSA zwrócił uwagę chociażby na elementarne dla każdego prawnika rozumienie pojęcia własności, której jednym z fundamentalnych atrybutów jest posiadanie. Z dotychczasowego dorobku orzeczniczego komisji wyłania się prymitywne rozumienie posiadania nieruchomości jako fizycznego nią władania, z czego komisja wywodzi wnioski o braku posiadania w sytuacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta