Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza, słuszna przegrana komisji weryfikacyjnej w sądzie

12 kwietnia 2019 | Nieruchomości
źródło: materiały prasowe

Krzysztof Wikror, radca prawny, partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Decyzje wydawane przez tak kontrowersyjny organ jak komisja weryfikacyjna (są bardzo mocne podstawy do kwestionowania zgodności z konstytucją ustawy ją powołującej) powinny być szczególnie dobrze uzasadnione, gdyż w istocie odbierają one powtórnie spadkobiercom dawnych właścicieli nieruchomości ich własność, odzyskaną po 1990 r . WSA w Warszawie dwoma wyrokami z 2 kwietnia br., uchylającymi decyzje komisji w sprawie nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 i ul. Łomżyńskiej 44 wskazał, że ustawa o komisji nie jest aktem prawnym wyabstrahowanym z całego systemu prawa i dotychczasowego orzecznictwa sądowego, jak to się wydaje komisji.

WSA zwrócił uwagę chociażby na elementarne dla każdego prawnika rozumienie pojęcia własności, której jednym z fundamentalnych atrybutów jest posiadanie. Z dotychczasowego dorobku orzeczniczego komisji wyłania się prymitywne rozumienie posiadania nieruchomości jako fizycznego nią władania, z czego komisja wywodzi wnioski o braku posiadania w sytuacji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11330

Wydanie: 11330

Spis treści
Zamów abonament