Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kopuła zamiast czterech kątów

12 kwietnia 2019 | Nieruchomości | Jerzy Ziemacki
Domy kopułowe zyskują na popularności nie tylko dzięki oryginalnej estetyce
źródło: materiały prasowe
Domy kopułowe zyskują na popularności nie tylko dzięki oryginalnej estetyce

Wśród licznych zalet domów kopułowych eksperci wymieniają nadzwyczajną ich wytrzymałość na katastrofy naturalne, jak wiatr, ogień czy trzęsienia ziemi.

Domy kopułowe ze względu na oryginalny kształt i parametry techniczne bywają tańsze od tradycyjnych. Oszczędności udaje się uzyskać już podczas budowy obiektu: można postawić kopułę z lekkich i niedrogich elementów prefabrykowanych, składanych na miejscu niczym klocki.

Kopuła nie potrzebuje dachu, wystarczą okna w suficie. Tymczasem przy budowie tradycyjnego domu wykonanie solidnego dachu bywa drogim elementem. Dodatkowo, ze względu na obły kształt konstrukcji, taki dom nie potrzebuje rynien.

Również eksploatacja domu bywa bardziej ekonomiczna. Okrągłe kształty pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza i zachowanie ciepła w pomieszczeniach. Wiele nowych domów kopułowych projektowanych jest jako domy energooszczędne.

Moc obłych kształtów

Jednak w większości przypadków to nie atrakcyjna cena decyduje dziś o tym, że inwestor stawia dom z kopułą. O wiele ważniejsza niż ekonomia wydaje się rozpowszechniona wiara w dobroczynne właściwości takiej architektury.

– Kopuła dobrze skupia energię i przekazuje tę życiodajną energię osobom, które się w niej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11330

Wydanie: 11330

Spis treści
Zamów abonament