Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa szanująca tożsamość narodów

12 kwietnia 2019 | Opinie | Rafał Wiśniewski

Obchody 15-lecia przystąpienia Polski do Unii nie wymagają prounijnych działań marketingowych i reklamowych 
lub czysto ekonomicznych uzasadnień naszej obecności w UE.

 

Centrum realizuje spektrum działań wspierających rozwój kultury, zachowanie tradycji i ochronę dziedzictwa narodowego, ale także kształtowanie postaw podtrzymywania tożsamości narodowej.

Tożsamość rozumiemy bowiem jako aksjologiczną ideę i formę życia zbiorowego – obie zbudowane na europejskiej wspólnocie doświadczeń historycznych. Konstytuowanie tożsamości narodowej, ale i europejskiej, wymaga inspirowania i zaangażowania, mobilizacji ruchów społecznych, środowisk społeczno-zawodowych twórców kultury, krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń i organizacji funkcjonujących w obszarze kultury, a personalistycznie – każdego z obywateli. Inspirujemy więc do partycypacji w kreowaniu kultury, tożsamości, aksjologii – do pielęgnowania tożsamości polskiej jako tożsamości europejskiej.

We współczesnym świecie nie jest możliwe rozwijanie kapitału społecznego i potencjału kulturowego na poziomie wspólnoty europejskiej bez stabilnej tożsamości narodowej, bez włączania różnych instytucji i organizacji społecznych do budowania sieci partnerstwa europejskich instytucji kultury, a przede wszystkim bez edukowania o wspólnej genezie cywilizacji europejskiej i mobilizacji do skutecznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11330

Wydanie: 11330

Spis treści
Zamów abonament