Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak regiony wspierają swoich innowacyjnych przedsiębiorców

12 kwietnia 2019 | Biznes i finanse | Michał Kołtuniak

Miliony złotych trafią na realizację projektów badawczych i rozwojowych, dzięki którym na rynku pojawią się nowe produkty, usługi i technologie. To efekt konkursów o unijne środki, jakie są przeprowadzane w wielu województwach.

O unijne bezzwrotne środki przedsiębiorcy mogą walczyć na dwóch szczeblach: krajowym i regionalnym. W pierwszym przypadku chodzi głównie o program „Inteligentny rozwój" i jego działania zarządzane przede wszystkim przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W drugim o programy regionalne, za których realizację odpowiadają urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Na tym tle wyróżnia się jeszcze program „Polska wschodnia", który jest programem ponadregionalnym skierowanym m.in. do przedsiębiorców prowadzących działalność na obszarze jednego z następujących województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Koncentrując się na programach regionalnych, ważna jest w nich zasada, że udzielane wsparcie ma przyczyniać się do rozwijania lokalnej gospodarki, zwiększania jej konkurencyjności, rozwiązywania lokalnych problemów wynikających np. z bezrobocia lub zbyt małej aktywności zawodowej, a także niskiego poziomu innowacyjności. Jasnym jest więc, że wszelkie działania przedsiębiorców, jeżeli miałyby korzystać z regionalnego wsparcia, muszą być realizowane na obszarze danego województwa. Szukając więc działań pomocowych dla siebie, należy sięgnąć do programu tego województwa, gdzie firma prowadzi swoją działalność. W innym wypadku tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11330

Wydanie: 11330

Spis treści
Zamów abonament