Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe możliwości inwestycyjne dla polskich przedsiębiorców w Kijowie

12 kwietnia 2019 | Biznes i finanse | Beata Pankowska-Lier

Właśnie mija 5 lat od rewolucji godności, która rozpoczęła się na kijowskim Placu Niepodległości. Teraz jest okazja obserwować rywalizację o fotel prezydenta – ostateczny wynik wyborów jest nadal otwartą sprawą. Bez względu na wynik wyborów, Ukraina nie zmieni swojego kierunku rozwoju, obranego po wydarzeniach lat 2013–2014. Obaj kandydaci deklarują kontynuowanie reform, koncentrację na dalszym rozwoju ekonomicznym kraju i zbliżeniu Ukrainy do Unii Europejskiej. Beata Pankowska-Lier

 

Pierwsza tura wyborów odbyła się 31 marca 2019 r., druga zaplanowana jest na 21 kwietnia. Zakwalifikowali się do niej: aktualny prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko i „nowa twarz" w politycznym krajobrazie – aktor i satyryk Wołodymyr Zełenski.

Bez względu na wynik wyborów, Ukraina nie zmieni swojego kierunku rozwoju, obranego po wydarzeniach lat 2013–2014.

Od 2014 r. Ukraina przechodzi proces transformacji. Zapoczątkowano i przeprowadzono wiele reform, które mają na celu poprawę klimatu inwestycyjnego w Ukrainie. Oczywiście jest to bardzo długi proces i nie można oczekiwać jego szybkiego zakończenia, tym bardziej, że tempo reform w ostatnim czasie znacznie osłabło. Rezultaty przeprowadzonych reform są jednak widoczne już teraz. Ukraina regularnie corocznie poprawia swoją pozycję w rankingu Dooing Business przeprowadzanym przez Bank Światowy. W 2018 r. Ukraina zajęła 71 miejsce na 190 badanych krajów (w 2017 r. 76 miejsce, a w 2016 r.; 80, a w 2013–137).

Ukraińska gospodarka od 2016 r. regularnie odnotowuje wzrost, w 2018 r. wyniósł on 3,3 proc. Mimo że tempo wzrostu gospodarczego w 2019 roku trochę zmaleje, według prognoz powinno utrzymać się w następnych latach na poziomie między 2,5–2,9 proc..

Ukraina korzysta ze wsparcia kredytowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego - w grudniu 2018 r. został zatwierdzony program pomocy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11330

Wydanie: 11330

Spis treści
Zamów abonament