Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekompetencja to poważny problem

08 maja 2019 | Sądy i Prokuratura | Katarzyna Wójtowicz-Garcarz
źródło: Shutterstock

Katarzyna Wójtowicz-
-Garcarz Zaniedbywanie szkolenia biegłych sądowych podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.

Opisywane przeze mnie przypadki licznych pomyłek w opiniach sądowych wydają się nie mieć końca. Spotkania decydentów z biegłymi, sympozja naukowe, kongresy biegłych i nauk sądowych mają się nijak do patologicznej rzeczywistości. Miałam nadzieję, że kolejny mój tekst będzie tchnął optymizmem, niestety, znów przyszło mi się zmierzyć z chorobą, która toczy wymiar sprawiedliwości.

Sprawa jest poważna, dotyczy wielomilionowego oszustwa. Występują w niej dwaj główni podejrzewani. Przedmiotem badania jest obszerna dokumentacja. Celem badań jest wykazanie autentyczności bądź nieautentyczności podpisów znajdujących się w obrębie zgromadzonych dokumentów. W razie wykazania nieautentyczności podpisów należało wykonać badania mające udzielić odpowiedzi, czy fałszerstwa i oszustwa dokonała druga z typowanych osób. Sprawa wydaje się – z kryminalistycznego punktu widzenia – prosta, z punktu widzenia eksperta – wręcz banalna.

Sprawę prowadzi prokuratura rejonowa, postępowanie nadzoruje doświadczony prokurator. Do sprawy powołuje biegłego z listy Sądu Okręgowego w C. Jakimi przesłankami się kieruje? Nie wiadomo, za to wiadomo, że biegły jest pracownikiem administracyjnym prokuratury okręgowej, której podlega prokurator z prokuratury rejonowej.

Zaczyna się jak kryminał

Następnie biegły wykonuje opinię, wydawać by się mogło, wręcz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11349

Wydanie: 11349

Spis treści
Zamów abonament