Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odzyskanie VAT od komornika. Możliwe, choć skomplikowane

08 maja 2019 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Do opłaty za egzekucję nie powinno się doliczać podatku. Dłużnicy mogą występować o jego zwrot.

Czy można odzyskać VAT doliczony do opłaty komorniczej? Takie pytania dostajemy od czytelników po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Potwierdził to, co forsował polski fiskus: komornicy powinni (do końca zeszłego roku) potrącać VAT ze swojego wynagrodzenia, a nie obciążać nim dłużników.

Jaka to różnica? Załóżmy, że opłata egzekucyjna wynosiła 1 tys. zł. Jeśli komornik liczył podatek tzw. metodą w stu (tak jak chciała skarbówka), czyli 1 tys. x 23/123, podatek to 187 zł. O tyle mniejsze było wynagrodzenie za egzekucję, dłużnik płacił bowiem tylko 1 tys. zł. Jeśli jednak komornik doliczał VAT do opłaty, cała kwota ściągnięta od dłużnika wynosiła 1230 zł.

Korekta rozliczeń

– Dłużnik ma prawo wystąpić do komornika o zwrot nienależnie doliczonego podatku, czyli w podanym przykładzie 230 zł – tłumaczy Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. – To dla komornika duży problem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11349

Wydanie: 11349

Spis treści
Zamów abonament