Obcokrajowiec bez PESEL może podpisać dokument
Składanie sprawozdań finansowych do repozytorium KRS po 1 października 2018 r. to nowy wymóg prawny. Problemy z jego realizacją zdarzały się u członków zarządów spółek, szczególnie obywateli innych krajów. Jak wygląda praktyka funkcjonowania e-sprawozdań?
Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: ustawa o KRS) oraz zmiana ustawy o rachunkowości, których przepisy dotyczące sprawozdań finansowych w formie elektronicznej weszły w życie 15 marca 2018 r., były sporym zaskoczeniem. Członkowie zarządów, biura księgowe, prawnicy byli zdumieni rewolucyjnym charakterem zmian oraz szybkością ich wprowadzenia. Jak dzisiaj, z perspektywy roku funkcjonowania przepisów, postrzegamy te zmiany? Jakie spowodowały konsekwencje? Z jakimi kłopotami musieli bądź ciągle muszą zmagać się przedsiębiorcy, w szczególności obcokrajowcy? Czy wszyscy członkowie zarządów polskich spółek powinni posiadać numery PESEL? Zagadnienia te postaramy się przybliżyć w artykule.
Tylko wersje elektroniczne
Papierowe sprawozdania finansowe przeszły do lamusa. Od 1 października 2018 r. obowiązuje wyłącznie ich forma elektroniczna. Zmienił się też sposób podpisywania i składania dokumentów finansowych do sądu rejestrowego. Wprowadzone zmiany miały ułatwić i zautomatyzować przekazywanie sprawozdań finansowych do KRS, a tymczasem są kłopotem dla wielu spółek.
Krok pierwszy – to przygotowanie i podpisanie sprawozdania finansowego. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 45 ustawy o rachunkowości, sprawozdania finansowe jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta