Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy jednoosobowy przedsiębiorca też będzie konsumentem

08 maja 2019 | Rachunkowość

Planowane przepisy mają zróżnicować pozycję najmniejszych firm i mających nad nimi znaczną przewagę większych, wyspecjalizowanych jednostek, w transakcjach, które nie wynikają z zawodowej działalności tych pierwszych. Maciej Kądziołka,
radca prawny, Senior Associate, Deloitte Legal Robert Uhl, 
adwokat, Senior Managing Associate, Deloitte Legal

 

Jednoosobowi przedsiębiorcy mogą być traktowani jak konsumenci – zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W razie wejścia w życie przewidzianych zmian, ich skutki dotyczyć będą nie tylko bezpośrednich beneficjentów. Także inni przedsiębiorcy będą musieli się do nich przygotować.

Obecnie osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która zawiera umowę z innym przedsiębiorcą, jest traktowana jak podmiot profesjonalny, nawet jeżeli dana umowa nie mieści się w branży lub specjalizacji tego przedsiębiorcy. Wobec tego nie korzysta ona z ochrony i preferencji, jaką przepisy prawa zastrzegają dla konsumentów. Mali przedsiębiorcy traktowani są w świetle przepisów tak samo jak ich znacznie więksi kontrahenci. Nowe przepisy mają to zmienić.

Obecna sytuacja może oczywiście dawać pewnego rodzaju przewagę jednego przedsiębiorcy (wyspecjalizowanego) nad drugim (niewyspecjalizowanym). Dotyczy to przede wszystkim tego rodzaju umów, które związane są bezpośrednio ze specjalizacją jednej ze stron, a dla drugiej mają jedynie charakter okazjonalny i nie są związane bezpośrednio z jej działalnością. W takim przypadku jeden z przedsiębiorców ma bowiem szeroką wiedzę i doświadczenie w tym zakresie oraz profesjonalne zaplecze, stawiające go w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11349

Wydanie: 11349

Spis treści
Zamów abonament