Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłata za ograniczenie praw to przychód z innego źródła

08 maja 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Ustanowienie służebności gruntowej 
nie mieści się w pojęciu umów o podobnym charakterze do najmu czy dzierżawy. 
W konsekwencji, nie możne być 
opodatkowane 8,5 proc. stawką zryczałtowanego PIT.

W maju 2015 r. fiskus wydał niekorzystną dla podatniczki interpretację dotyczącą przepisów o PIT. Chodziło o opodatkowanie wynagrodzenia za ustanowienie służebności gruntowej. Podatniczka we wniosku o jej wydanie wyjaśniła, że jest właścicielem nieruchomości, na której w maju 2014 r. umową popisaną ze spółką – właścicielką sąsiedniej działki – ustanowiono służebność gruntową na 30 lat. Z tego tytułu kobieta miała co miesiąc dostawać 7000 zł netto. Dostała też jednorazowo 1,2 mln zł netto. Podatniczka nie prowadzi działalności gospodarczej. Zapytała, czy wynagrodzenie uzyskane z tytułu ustanowienia służebności gruntowej (zarówno comiesięczne, jak i jednorazowe) może opodatkować w 8,5 proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Fiskus odpowiedział, że nie. Uznał, że umowa odpłatnej służebności nie jest podobna do umowy najmu, podnajmu, dzierżawy itp. Środki pieniężne uzyskane z tytułu zawarcia tej umowy stanowią więc przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej. Opodatkowanie otrzymanego wynagrodzenia ryczałtem, zdaniem fiskusa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11349

Wydanie: 11349

Spis treści
Zamów abonament