Usługi środowiskowe przyszłości
Dla zrównoważonego rozwoju miast kluczowa będzie właściwa gospodarka zasobami, takimi jak woda, energia czy odpady. jeremi Jędrzejkowski
Jak będą wyglądały miasta nieodległej przyszłości? Z pewnością będą bardzo gęsto zaludnione. Szacuje się, że do roku 2050 w miastach będzie mieszkać nawet 75 proc. ludności wobec nieco ponad 50 proc. dziś i zaledwie 2 proc. w roku 1800.
Tak gwałtowny przyrost liczby mieszkańców będzie pociągał za sobą poważne wyzwania w różnych sferach życia. W sferze dotyczącej zarządzania organizmem miejskim kluczowe będą obszary związane z dostarczeniem energii elektrycznej i gazu, wody, odprowadzeniem ścieków, gospodarką odpadami czy komunikacją.
Coraz większe wsparcie będą tu oferować inteligentne systemy zarządzania. Szczególnie istotne będzie zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych i wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Rok 2050 w długofalowym planowaniu rozwoju miast nie jest wcale tak odległy, jak się wydaje. Od wielu dzisiejszych decyzji kierunkowych będzie zależeć rozwój bądź stagnacja.
Woda na czele
Kluczowy dla jakości życia mieszkańców będzie zrównoważony rozwój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta