Umowa przechowania nie jest wymieniona w ustawowym katalogu
Z depozytem nieprawidłowym mamy do czynienia, gdy z przepisów szczególnych lub umowy wynika możliwość rozporządzania przez przechowawcę przyjętymi pieniędzmi lub rzeczami. Taka czynność podlega PCC.
- Na podstawie umowy spółka A (składająca) przekazała spółce B (przechowawca) na przechowanie pieniądze w w gotówce. Kwota została wpłacona na otwarty specjalnie w tym celu rachunek bankowy przechowawcy. Nie został on upoważniony do korzystania z pieniędzy, w szczególności do wykorzystywania na własne cele lub oddawania ich do korzystania osobom trzecim. Spółka A zastrzegła sobie prawo żądania w każdym czasie zwrotu całej kwoty lub jej części oraz odsetek, jeśli takie zostaną naliczone, i zobowiązała się do zwrotu B wszelkich wydatków, poczynionych w celu należytego wykonania umowy.
Przechowawcy nie przysługuje wynagrodzenie. Spółka A dostanie zwrot całej kwoty przekazanej na przechowanie plus ewentualne odsetki. Czy taką umowę można zakwalifikować jako depozyt nieprawidłowy bądź inną czynność, która jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelniczka.
Na umowę przechowania pieniędzy firmy decydują się stosunkowo rzadko. W praktyce z tego rozwiązania korzystają firmy, które liczą się ze zwrotem określonych kwot innym osobom, albo chcą zabezpieczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta